Cauchy - Szkoła Myślenia www.cauchy.pl//podroze/narty/martinskie_hole/     |     Dodaj do ulubionych11 grudzień 2023

Łamigłówki podstawowa

|

Przedszkolaki

|

Kolorowanki

|

Rebusy

|

Krzyżówki

|

Wykreślanki

|

Algorytmy

|

Zabawy

Tapeta ze wzorami dotyczącymi logarytmów i funkcji logarytmicznej

Poprzednie PoprzednieDo góry, menu nadrzędne, lista zadań Lista wszystkich tematówNastępne Następne

Martinske Hole

Trasy narciarskie w rejonie parku narodowego Mała Fatra na Słowacji

Martinske Hole na mapie

Trasy narciarskie w rejonie Martinske Hole znajdują się 110 kilometrów od Cieszyna lub 95 kilometrów od przejścia granicznego w Chyżnem bądź 80 kilemtrów od przejścia granicznego w Zwardoniu. Usytuowane są ponad miejscowością Martin naprzeciwko parku Słowackiego Parku Narodowego "Mala Fatra" - po lewej stronie szosy Martin - Zilina. Są to północne stoki góry Kriżawa gdzie bardzo długo zalega śnieg.

Wyciągi

Znajdziemy tu kompleks 6-ciu wyciągów prowadzących do tras narciarskich o łatwym i średnim poziomie trudności. Wszystkie wyciągi są orczykowe (jednosobowe) z orczykami "na żądanie". Oznacza to, że orczyk podjeżdża w momencie przejazdu narciarza przez bramkę. Wyciągi są nieoświetlone i czynne w godzinach od 8:30 do 16:00.

Trasy narciarskie

Realnie mamy do dyspozycji 3 trasy narciarskie - dwie łatawe (niebieskie) i jedną nieco trudniejszą (czerwoną). Oprócz tego dzieci i początkujący mogą korzystać z "oślej łączki" - darmowego, prawie płaskiego wyciągu o długości 100m. Wszystkie trasy narciarskie można obejrzeć na oficjalnej stronie ośrodka Martinske Hole pod adresem: http://www.martinskehole.sk/material/mapa/mapa_interactiv.html. Trasy narciarskie są dobrze utrzymane i nieoblodzone. Jednie krótki odcinek (50m) na samej górze Kriżawa może być nieco oblodzony.

Ceny wyciągów

Karnet dzienny to 550 Koron (dzieci 390 Koron). Karnet na pół dnia (4 godziny jazdy) kosztuje 420 Koron (dzieci 290 Koron). Pojedynczy wjazd to 120 Koron (80 Koron dzieci). Dzieci są rozumiane jako osoby do 150 centymetrów wzrostu. Szczegółowy cennik wyciagów znajduje sie na http://www.martinskehole.sk/content.php?menu=2&submenu=0&subsubmenu=0.

Subiektywny komentarz z jazdy

Stopień satysfakcji z jazdy na trasach narciarskich jest wysoki. Wyciągi nie porażają wprawdzie nowoczesnością, czy liczbą tras narciarskich. Porównując z Białką Tarzaeńską i wyciągiem na Kotelnicy, to liczba wyciągów jest mniejsza i są to wyciągi orczykowe a nie krzesełkowe. Jednakowoż trasy są zdecydowanie ciekawsze, szerokie, bardzo urozmaicone i dają dużo frajdy z każdego zjazdu. Dodatkowo, każdy przystanek uprzyjemniają przepiękne widoki, dalekie na dziesiątki kilometrów - patrz na http://www.martinskehole.sk/content.php?menu=gallery&submenu=5&subsubmenu=0 oraz zdjęcia poniżej. No i najważniejsze: nie ma kolejek. W weekendy ruch odbywa sie na bieżąco. Tak więc wykupiony karnet można wyjeździć maksymalnie i liczba zjazdów, zależy tylko od mocy nóg.

Dla kogo trasy narciarskie Martinske Hole

Na pewno dobrze się będą tu bawić rodziny, gdyż po 2 niebieskich trasach narciarskich mogą szusować nawet maluchy (można spotkać i pędzące 4-latki), zaś 3-latki są częstym widokiem na 100 metrowej "oślej łączce". Polecamy Martinske Hole tym, którzy szukają dobrze przygotowanych, nieoblodzonych tras narciarskich. Wreszcie ośrodek usatysfakcjonuje niezmordowanych miłośników ciągłej jazdy i podjeżdżania w pełnym pędzie pd orczyk - jako, że przed bramkami nie ma żadnych kolejek również w weekendy i można szusować na okrągło. Miejsce ciekawe i warte zobaczenia na tygodniowy pobyt lub wydłuzony weekend (sobota / niedziela + kilka dni).

Wyżywnienie

W rejonie tras narciarskich do dyspozycji narciarzy są 3 restauracje znajdujące się w hotelach / pensjonatach. Oprócz tego przy wyciągu nr 2 znajdują sie 2 bary. Zwolennicy samowyżywienia pownni zaoptrzyć się w prowiant wcześniej - na przykład w Martinie (sklepy spożywcze, Tesco, Billa), gdyż Martinske Hole to zespol dosłownie 6 budynków i żadnych sklepów tu nie znajdziemy, zaś cena czekolady jest w barze dwukrotnie wyższa niż na dole w Martinie.

Baza noclegowa

Hotel Martinske Hole

Trzygwiazdkowy hotel z ceną wahająca się od 1100 Koron do 1250 Koron za łóżko ze śniadaniem. Ewentualnie można wykupić 4-5 osobowy apartament w cenie 4000 Koron za dobę. W każdym pokoju łazienka, telewizor. Oprócz tego do dyspozycji basen, sauna, bar, restauracja, bilard, stół do ping-ponga, mini bawialnia dla dzieci. Hotel wypożycza też dzieciom sanki, jabłuszka do ślizgania się. Strona hotelu: http://www.hotelmartinskehole.sk

Pensjonat Magistrat

To duży murowany, pensjonat z resturacją. Cena za pobyt to 400 Koron łóżko i 250 Koron za obowiązkowe wyżywienie.

Chata Martinske Hole

Jest to drewniany budynek oferujący pokoje z łazienkami i bez łazienek. Ceny wahają sie od 350 Koron za osobę w pokoju bez łazienki do 600 koron za łóżko w dwuosobowym pokoju z łazienką. Można wykupić wyżywienie w jadalni / restauracji (od 220 Koron za dzień). Dla dzieci zniżki.

Jak dojechać

Chcąc z Polski dostać się do Martinske Hole, powinniśmy kierować się na miejscowość Martin. Jeśli jedziemy do Martina od strony Ziliny (czyli przejścia graniczne Zwardoń i Cieszyn), to powinniśmy zwolnić widząc tablicę Vrutky, gdyż jest to praktycznie dzielnica Martina. Na końcu miejscowości Vrutky, będzie skręt w prawo na Martinske Hole. Jadąc z każdej innej strony (w szczególności od przejścia granicznego w Chyżnem) kierujemy się w Martinie na Zilinę. Pod kpniec miejscowości będzie skrzyżowanie i nieduża tablica informująca że w lewo jest Martinske Hole. Następnie jedziemy jakieś 2 kilometry by skręcić w prawo w wąską drogę z podniesionym szlabanem. Stąd mamy 10 kilometrów wąskiej drogi, ostro pod górę. Konieczne są zimowe opony a mocno zalecane łańcuchy, gdyż droga ta jest zawsze oblodzona a często pokryta śniegiem. Zimą jest ona szeroka na jedno auto. Mijanie samochodów odbywa się na specjalnych poszerzeniach drogi - zrobionych przez płóg - odległych co około kilometr.

Plusy wypoczynku w Martinske Hole

 • Ciekawe trasy narciarskie
 • Trasy narciarskie dobrze utrzymane
 • Piękne widoki (widac również Tatry)
 • Świeże powietrze - brak ruchu samochodowego
 • Miejsce do spacerów i bezpiecznych zabaw dla dzieci
 • Brak kolejek na wyciągach
 • Szybki dojazd w przypadku korzystania z trasy katowickiej - Z Warszawy 360 kilometrów trasą dwupasmową i 115 kilometrów drogami krajowymi na terenie Czech i Słowacji (lub Polski i Słowacji)
 • Wypoczynek na wysokości 1250 metrów nad poziomem morza
 • Mały romantyczny koniec świata

Minusy pobytu w Martinske Hole

 • Stosunkowo daleko - od granicy około 100 kilometrów - od Warszawy 470 kilometrów
 • Trudny podjazd od Martina ośnieżoną stromą i wąską drogą
 • Brak sklepów spożywczych
 • Praktycznie dostępne tylko 3 trasy (polany) zjazdowe

Linki


PoprzednieDo góry, menu nadrzędne, lista zadańNastępne
PoprzednieLista wszystkich tematówNastępne


Nie znalazłeś szukanej treści?
Poszperaj w serwisie cauchy.pl lub w sieci.
Google
 
 
Tabliczka mnożenia - tapeta
 
Matury z lat 2002 - 2005. Zadania, rozwiązania zadań, schemat punktacji
 
Korepetycje, korepetycje z języka polskiego
 
(C) 2010 Szkoła Myślenia im. A. L. Cauchy        Napisz Napisz        Praca     Reklama
   korepetycje z fizyki