Cauchy - Szkoła Myślenia www.cauchy.pl//podroze/gdansk/1/     |     Dodaj do ulubionych20 maj 2019

Łamigłówki podstawowa

|

Przedszkolaki

|

Kolorowanki

|

Rebusy

|

Krzyżówki

|

Wykreślanki

|

Algorytmy

|

Zabawy

Dziecięce zabawy i gry, edukacyjne zagadki dla maluchów: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych

Ostatnie OstatnieDo góry, menu nadrzędne, lista zadań Lista wszystkich tematówPierwsze Pierwsze

Pasłęk

Ciekawe miejsca - okolice Gdańska

Jeśli nie wiesz gdzie spędzić kilka dni to proponuję wyjechać do Pasłęka. Jest to małe 12 tysięczne miasteczko leżące 20 km na południowy wschód od Elbląga. W Pasłęku jest wiele ciekawych miejsc.

Przepiękny zamek

Zwiedzając Pasłęk trzeba koniecznie obejrzeć zamek.

Historia zamku

W roku 1320 stanęło północne skrzydło zamku tworząc tym samym zalążek fortecy. Pod budowlą o wymiarach 40m x 51m znajdowały się lochy i piwnice sięgające kilka kilometrów za mury miasta. Uważa się, że właśnie w takim lochu ukryto bursztynową komnatę. W latach 1540 - 1549 rozbudowano zamek dodając dwa nowe skrzydła: wschodnie i zachodnie. Zaś do najstarszej jego części dodano dwie okrągłe wieże. W czasach, gdy zamek znajdował się w Prusach przebudowano go na wozownię szpital i szkołę. W 1699 stał się więzieniem.

Stan obecny

Dawny stan przywrócono mu 1972 roku. Po remoncie w Zamku znajduje się: siedziba władz administracyjnych, biblioteka publiczna i Pasłęcki Ośrodek Kultury.

Mury miasta

Dużym atutem Pasłęka są jego bramy i mury. Najlepiej zachowanym elementem murów miasta jest Brama Kamienna z 1330 roku. W nieco gorszym stanie jest druga brama. Niedaleko bram znajdują się świetnie zachowane mury miasta.

Droga morska

Niedaleko miasta znajduje się Kanał Elbląski - unikat na skalę światową. Zespół 5 śluz pomaga pokonać statkom ok. 100 m górę lub w dół. Statki przesuwane są przy pomocy specjalnych wózków na szynach.

Bursztynowa Komnata

Kto nie słyszał o Bursztynowej Komnacie? Podobno właśnie w Pasłęku ukryto komnatę. Miałaby się znajdować pod północno-wschodnią wieżą zamku. Potwierdzili to dwaj znakomici teleradiesteci - dr Lucjan Nowak i Edward Trusielewicz. Prawdą jest, że lochy pod wieżą są zasypane gruzami i do dzisiaj niezbadane. Jeśli więc masz ochotę zbadać je to wciąż jest szansa.

Coś dla plażowiczów

W okolicach Pasłęka jest wiele plaż i kąpielisk. Jest tu również przystań, z której wypływają statki wycieczkowe. Pasłęk może służyć też jako baza wypadowa dla jachtów i motorówek. Jest on położony blisko jezior i Zalewu Wiślanego, z którymi łączy go Kanał Elbląski.

Podsumowanie

Pasłęk to małe, urocze miasteczko. Oferuje wiele atrakcji dla każdego, od miłośnika zabytków po amatora żeglarstwa. Warto poświecić kilka dni by wtopić się w osobliwy klimat Żuławskiego miasta. A może uda Ci się znaleźć Bursztynową Komnatę?

Strona przygotowana przez Huberta Olkowskiego


OstatnieDo góry, menu nadrzędne, lista zadańPierwsze
OstatnieLista wszystkich tematówPierwsze


Nie znalazłeś szukanej treści?
Poszperaj w serwisie cauchy.pl lub w sieci.
Google
 
Korepetycje, korepetycje z języka polskiego
 
Internetowe kursy maturalne z matematyki
 

Newsletter

Tak, chcę otrzymywać bezpłatny newsletter:

Imię:

Email:

 
 
(C) 2010 Szkoła Myślenia im. A. L. Cauchy        Napisz Napisz        Praca     Reklama
   korepetycje